Rozwój technologii niejednokrotnie przyczynił się do tego, że żyje się nam łatwiej. Innowacyjne rozwiązania często przychodzą nam z pomocą, nie tylko podczas wykonywania codziennych obowiązków, ale i w sytuacjach zagrożenia czy awarii. Przykładem takiego wsparcia może być możliwość odzyskania danych utraconych z urządzenia elektronicznego.

Czym jest odzyskiwanie danych?

Jest to proces z dziedziny informatyki, który ma na celu przywrócenie dostępu do zapisanych danych na konkretnym urządzeniu, np. z dysku, smartfona, pendrive’a. Podmiot przeprowadzający taki proces, dąży do tego, aby doprowadzić do odczytania i ponowienia dostępu do pierwotnej struktury utraconych informacji. 

Dane można utracić np. w wyniku nieumyślnego działania człowieka, działania złośliwego oprogramowania, awarii sprzętu, błędów w programach, pożaru czy zalania urządzenia, dlatego niezwykle ważne jest, aby prewencyjnie zawsze posiadać ich kopię zapasową i przechowywać ją w innym miejscu niż oryginały. Natomiast, co zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy takiej kopii?

Czy da się odzyskać utracone dane?

W większości oczywiście tak, natomiast zdarzają się takie przypadki, gdzie skala zniszczenia nośnika danych nie pozwala na ich odzyskanie nawet w najlepszych laboratoriach. Zawsze jednak, warto podjąć próbę przywrócenia stanu poprzedniego. Proces odzyskiwania danych przeprowadzają firmy IT czy specjaliści w laboratoriach, ale istnieją też programy komputerowe dedykowane właśnie odzyskiwaniu utraconych danych. Na początku można skorzystać z darmowych i prostych w obsłudze programów do odzyskiwania danych lub wykorzystać programy płatne. Jednak jeżeli nie mamy pojęcia, czy skorzystanie z takiej pomocy pomoże rozwiązać nasz problem, z całą pewnością bardziej rozsądne będzie skorzystanie z usług profesjonalistów. Warto mieć świadomość, że działanie we własnym zakresie może doprowadzić do nieodwracalnej utraty danych. Faktem jest, że współpraca z firmą IT nie należy do tanich, ale jednocześnie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli utrata dotyczy danych firmowych, a nie prywatnych. Odzyskiwaniem danych zajmą się doświadczeni pracownicy firmy, którzy posiadają do tego odpowiednie narzędzia i dokonają właściwej analizy. Ponadto, udzielą wskazówek i porad na przyszłość, aby lepiej chronić dane na urządzeniach.